کد خبر:71370 تاریخ انتشار : 1396/2/6-2:1:46
یادداشت؛
کرامت حاکمیتی
چگونه از رئیس جمهور مطالبه ی کرامت ورزی کنیم؟
لینک کوتاه http://khs.bso.ir/id/71370
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسج دانشجویی از خراسان شمالی ؛

چگونه از رئیس جمهور مطالبه ی کرامت ورزی کنیم؟

در صفحه ی 47 تحف العقول، از قول نبی مکرم اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) آمده است که «هركس كه با رغبت تن به ذلت دهد از ما اهل بيت نيست.» (من أقرّ بالذل طائعاً فليس منّا أهل البيت)

از دیدگاه پیامبر اکرم، انسان مجاز نیست که ذلت بپذیرد و گوهر کرامتش را منکوب کند و آنگاه که از روی میل و رغبت ذلت و خواری را پذیرفت، از حوزه ی پیروی اهل بیت رسول خدا خارج خواهد شد.

بخشی از کرامت ورزی، در اختیار هر فرد قرار دارد تا بتواند متخلّق بدان گردد؛ بخشی هم در اختیار حاکمیت است. به عنوان مثال برای یک جوان، شایسته است با جهد و تلاش در پی تامین معاشش برآید تا دستش جلوی دیگران دراز نباشد.
استقلال اقتصادی جوان موجب کرامت نفس او می گردد و نیازمندی اش، شرمساری و خواری برای او به بار خواهد آورد. در بُعد فردی، جوان باید کمر همت را ببندد و با تحصیل و تکاپو بسمت تامین معاش رود.

اما گاهی این تلاش فردی وجود دارد، اما باز نتیجه حاصل نمی شود. این شرایط را می توان در روزگار فعلی کشور ملاحظه نمود.
لذا برای تحقق کرامت، نگاهی حاکمیتی به اشتغال خواهیم انداخت تا از این منظر، چالش های بر سر راه تحقق کرامت انسانی را بررسی کنیم.

یکی از راهکارهای تحقق کرامت ورزی در بستر حاکمیت، دقت در انتخاب رئیس جمهوری است که بخش عمده ای از مباحث اشتغال آفرینی بدو ختم می گردد.
انتخاب نابخردانه رئیس جمهور، شاید مصداق تن به ذلت دادن اختیاری است و طبق حدیث نبوی، این ذلت با رغبت، موجب خروج از حوزه ی پیروی از اهل بیت خواهد گشت.

لذا اهتمام برای انتخاب خردمندانه ی رئیس جمهور، امری ضروری است. اما چگونه؟

طبق آمار منتشر شده در سایت مرکز آمار، نرخ بیکاری جوانان 15 تا 19 ساله در کشور، 23.2% ذکر شده است. این میزان، برای نقاط شهری چیزی در حدود 25.5% قید شده است.

پر واضح است که اشتغال، پیش نیاز تشکیل خانواده و عامل اساسی برای جلوگیری از آسیب های اجتماعی چون اعتیاد، فساد، خدشه وارد شدن به کرامت و عزت انسانی، تاخیر در ازدواج و ... است.

کلید حل مشکل اشتغال، در تقویت تولید ملی با محوریت صنایع کوچک و متوسط قرار دارد. لازمه ی تحقق این امر، کاهش ریسک بازار برای تولیدکنندگان داخلی است. حال آنکه با واردات بی رویه ی رسمی و غیر رسمی (قاچاق) که این روزها مرسوم گشته است، ریسک بازار برای میل کردن به سمت تولید داخلی افزایش یافته است.

دولت به عنوان نماینده ی حاکمیت در این مساله می تواند اقدامات موثری را انجام دهد. اما تا کنون و به دلایلی، این مسئله مورد توجه دولتمردان نبوده است. چرا که:

1- ساختار اقتصاد کشور با توجه به درآمدهای نفتی بالا، واردات محور بوده است.

2- ویژه خواران و رانت مدارانی که به نحوی وابسته به سیستم دولتی بوده اند و پورسانت بگیری از واردات هم مسلکشان گشته است، وجود دارند.

3- حسب سیستم بانکی پراشکال موجود، واردات نسبت به پرداختن به تولید داخلی ریسک کمتری در بر دارد.
با همه ی این تفاسیر، ملاحظه ی وضع موجود و نیز وجود ظرفیت هایی چون جوانان پرانگیزه کشور، توان فنی بالا و نیز منابع سرشار، این میزان بیکاری زیبنده ی مملکت مان نیست. شاید دردناک ترین جمله در این باب را هم رهبر انقلاب گفته باشد، آنجا که فرمودند: «خجلت و شرمندگی نظام از بیکاری یک جوان، از خجلت و شرمندگی جوان بیکار در خانواده خود، بیشتر است، بنابراین باید برای حل این مشکل، اقدامات جدی انجام شود.»

لذا به عنوان یک پیشنهاد راهبردی، بیان می شود که بسیار خوبست ملت شریف و بالاخص جوانان عزیز، برای تحقق کرامت مند شدن جامعه، سوالات زیر را از کاندیداهای ریاست جمهوری مطالبه کنند، یا در میان سخنان ایشان، پاسخ به این سوالات را جستجو کنند:

1- مهمترین برنامه ی کاندیداها برای کاهش بیکاری چیست و تا چه زمانی محقق می گردد؟
2- مهمترین برنامه ی کاندیداها برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی و حفظ بازارشان چیست؟
3- کاندیداهای محترم آیا مخالف واردات کالاهای خارجی با وجود مشابه داخلی اش، هستند؟
4- برنامه ی کاندیداها برای حذف لابی قدرتمند واردکننده چیست؟
5- برنامه ی کاندیداها برای اجرایی شدن عینی مصوبه ی ممنوعیت واردات کالاهای وارداتی که مشابه داخلی دارند، چیست؟انتهای پیام/سرداریان
نظرات
نام:
ایمیل:
* کد امنیتی:
* نظر:
آخرین اخبار
در هفته آخرمنتهی به انتخابات ریاست جمهوری ، تریبون آزاد د...
درپی زلزله شدید 5.7 ریشتری در خراسان شمالی ، جمعی از فعال...
دانشگاه های استان خراسان شمالی در هفته ی منتهی به انتخابا...
مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه دولتی بجنورد در واکنش به حکم ...